Sarajevo, 13. oktobar 2016. godine
Fondacija CPI pita Vladu Federacije Bosne i Hercegovine:
“Šta ćete uraditi sa novcem prikupljenim od poreza na topli obrok?”
Jučer je na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) Vlada FBiH odbila prijedlog Udruženja poslodavaca FBiH i Saveza samostalnih sindikata BiH da se odgodi primjena Pravilnika o oporezivanju toplog obroka i regresa, koji je stupio na snagu 3. oktobra. Takvom svojom odlukom, koja je donešena bez saglasnosti Parlamenta, bez konsultacija sa organizacijama civilnog društva i uz protivljenje socijalnih partnera. Vlada je pokazala visok stepen socijalne neosjetljivosti prema svim zaposlenim građankama i građanima FBiH. Od ove populacije očekuje se da plati cijenu sprovođenja ovakve odluke, koja bi mogla biti i viša od 150 KM po zaposlenom. Ne možemo očekivati da će poslodavci prihvatiti dodatne troškove kako bi osigurali da njihovi zaposlenici održe isti nivo prihoda, nego da će, u najboljem slučaju, razliku između oporezivog i neoporezivog dijela toplog obroka prebaciti u bruto platu, gdje će ga radnici podijeliti sa državom na otprilike ravne dijelove.
Fondacija Centar za zastupanje građanskih interesa (Fondacija CPI) smatra da je trebalo odgoditi ovu odluku do donošenja novog zakona o doprinosima i zakona o porezu na dohodak. zakona kojim se predviđa smanjenje finansijskih obaveza poslodavcima i kojim se ublažavaju negativne posljedice na visinu primanja zaposlenih.
Također, i mi kao i Sindikat smatramo nedopustivim da se pred kraj fiskalne godine uvode novi fiskalni nameti koji nisu planirani. Tim povodom pitamo Vladu FBiH:
- Kakvi se finansijski efekti očekuju od ovog neplaniranog prihoda, odnosno koliko će se novaca prikupiti uvođenjem novog poreza?
- Gdje će se usmjeriti, odnosno u koje svrhe će se potrošiti ova dodatna sredstva u budžetu FBiH?
- Da li će ovo oporezivanje dovesti samo do smanjenja plata, ili može doći i do otpuštanje radnika i koliko je radnih mjesta na ovaj način ugroženo?
Fondacija Centar za zastupanje građanskih interesa